Blog > Komentarze do wpisu

Biodiesel - tanie paliwo do diesli

Tym z Was, którym zdawało się, że jedynym tanim paliwem alternatywnym dla samochodów jest gaz ciekły LPG (propan-butan, znany też jako autogaz), spieszę z wesołą nowiną. Dla silników wysokoprężnych (popularnych diesli), też jest tanie paliwo alternatywne: tzw. biodiesel.

Biodiesel jest dostępny w dystrybucji również w USABiodiesel to zwyczajowa nazwa paliwa będącego niczym więcej, jak estrem metylowym kwasów tłuszczowych. Powstaje w procesie estryfikacji z prostych i powszechnie dostępnych surowców: oleju roślinnego i metanolu, w obecności zasadowego katalizatora. Efektem ubocznym produkcji biodiesla jest gliceryna.

Biodiesel każdy może wyprodukować w swoim garażu. Oprócz substratów nie potrzeba do tego praktycznie żadnych narzędzi czy specjalistycznej aparatury. Wystarczy tylko plastikowa butelka do mieszania składników i późniejszego oddzielenia gliceryny. Ale nie o tym chciałem tu pisać, produkcja biodiesla jest bowiem całkiem nieźle opisana w internecie.

Sam biodiesel jeszcze kilka lat temu na stacjach benzynowych pojawiał się rzadko. I raczej pokątnie, tzn. na stacjach niemarkowych. Dziś jest już zupełnie inaczej, bo biodiesel dostępny jest na wielu stacjach koncernu Orlen, oznaczonych marką Bliska, sprzedawany pod nazwą Bioester. I jest znacząco tańszy, niż zwykły olej napędowy.

Właśnie ta spora różnica w cenie biodiesla i zwykłego ropopochodnego oleju napędowego pozwala na tytułowe ekooszczędności. Przykładowo, dziś biodiesel kosztował na Bliskiej 3,25 PLN za litr, podczas gdy olej napędowy -- 3,75 PLN/litr. I cenę tę widziałem na dwóch stacjach w różnych miejscowościach.

Foto: jsbarrie.

wtorek, 25 sierpnia 2009, ekologik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Baczek, *.gemini.net.pl
2011/11/02 10:51:22
polecam skorzystanie tez z porównywarki cen paliw www.tankuj.pl :-)