Blog > Komentarze do wpisu

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Jesteśmy wygodni, lubimy bardzo mieć ciepłą wodę zaraz po odkręceniu kranu. Gdy od źródła ciepła do kranu jest daleko, musimy długo czekać. Ale jest na to rozwiązanie -- cyrkulacja ciepłej wody użytkowej.

Dwufunkcyjny kocioł gazowy i pompa -- źródło ciepłej wody do ogrzewania i mycia.Źródło ciepłej wody użytkowej, np. bojler lub kocioł gazowy, często montowane jest w łazience. Gdy między nim a kranem jest mały odcinek, ciepła woda szybko pokonuje drogę z zasobnika do kranu -- i od razu po jego odkręceniu mamy ciepłą wodę. Jeśli w domu źródło ciepło jest jedno a łazienek kilka (dwie-trzy), można skorzystać z tzw. cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

System cyrkulacji cwu polega na tym, że ciepła woda z zasobnika cały czas jest za pomocą pompy tłoczona przez instalację do wszystkich kranów i wraca stamtąd trzecią rurką z powrotem do zasobnika. Przez to nie wychładza się w rurkach i od razu po odkręceniu kranu ciepła woda jest dostepna do użycia. System wymaga położenia w całej instalacji ciepłej wody trzeciej rurki -- i zakupienia pompy.

Niestety, system cyrkulacji ciepłej wody jest fajny tylko w założeniach. Z działaniem jest gorzej -- niemal nigdy użytkownicy nie są z niego zadowoleni. I to nie dlatego, że nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie -- przynosi rezultat, którego się nie spodziewali, o którym ich instalator nie poinformował.

Otóż oprócz ciepłej wody na żądanie, inwestorzy dostają gratis większe rachunki za ciepłą wodę. Bo przecież ta ciepła woda, pływająca sobie przez instalację w domu, stygnie, oddając ciepło do wnętrza domu. Tego czasem nie widać, bo zdaje się, że ciepła woda jest wciąż tak samo ciepła. Owszem, jest -- ale kosztem dodatkowej pracy źródła ciepła, które ją podgrzewa. A to oznacza większe zużycie gazu w kotle gazowym czy prądu w bojlerze.

Zimą to ciepło we wnętrzu domu wspomaga ogrzewanie. Można więc powiedzieć, że ten dodatkowy wydatek nie jest aż tak bardzo uciążliwy. Ale latem jest dokładnie odwrotnie -- tracone w obiegu cyrkulacji ciepło dodatkowo podgrzewa wnętrze domu. Jeśli Twój dom jest wyposażony w klimatyzację, ona też musi się napracować więcej, by to dodatkowe ciepło z wnętrza domu wyciągnąć na zewnątrz. I znów rachunki rosną -- tym razem za prąd.

Jeśli nie chcesz rezygnować z komfortu ciepłej wody użytkowej na żądanie i masz już instalację cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, metod na zmniejszenie strat jest kilka.

Po pierwsze, solidne zaizolowanie wszystkich rurek z ciepłą wodą. Zasilających i powrotnych. Do wykonania tylko wtedy, gdy masz te rurki na wierzchu.
Po drugie, wyłączenie pompy cyrkulacyjnej i włączanie jej tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Ideałem byłoby, aby ta pompa włączała się chwilę przed odkręceniem kranu -- np. wtedy, gdy zapalasz światło w łazience. Rozwiązaniem tańszym, łatwiejszym ale i dającym mniejsze oszczędności będzie włączanie jej tylko w określonych godzinach w ciągu dnia, na przykład rano i po południu, gdy ciepła woda jest najczęściej wykorzystywana.

Foto: Shandchem, na licencji Creative Commons.

wtorek, 18 sierpnia 2009, ekologik

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: JOLA, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/17 15:54:25
No niby racja, ale spuszczając z kranu zimną wodę, w oczekiwaniu na tę ciepłą wylewamy pieniądze w kanał. Trzebaby wykonać bardzo dokładne obliczenia aby móc stwierdzić, czy cyrkulacja się opłca, czy nie.
-
Gość: cezar, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/12/23 20:22:46
cyrkulacja oplaca sie tylko w zimie w lecie nalezy przechodzic na elektryczny przeplywowy ogrzewacz wody poniewaz prad jest drogi zmusza on do krotkotrwalego uzywania a tym samym mniejszej ilosci wody
-
Gość: marcin, *.dynamic.chello.pl
2012/07/09 07:31:11
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie włącznika pompy obiegu cyrkulacji. Włącznik typu dzwonkowego montujemy przy kranie z ciepłą woda. Włącznik steruje wyłącznikiem czasowym, który włącza pompkę obiegową okres czasu pozwalający ciepłej wodzie dotrzeć do odbiornika (kran). Po tym czasie wyłącza się. Rozwiązanie dobre pod warunkiem, że będziemy pamiętać o załączaniu pompy, ale niestety musimy odczekać kilkanaście sekund zanim ciepła woda dotrze do kranu. Poza sterowaniem ręcznym można zastosować automatyczne załączanie pompki zegarem. Załączanie w trybie tygodniowym, lub połączyć sterowanie automatyczne i ręczne.
-
Gość: Damian, *.static.ip.netia.com.pl
2016/01/07 14:54:56
Zasobniki ciepłej wody użytkowej powinny być również wyposażone w odpowiednie wężownice. Podwójne zasobniki pionowe wykorzystujące podwójną wężownicę pozwalają na odzysk ciepła z kotła CO i praktyczną eliminację wykorzystywania gazu w Junkersach przez cały sezon grzewczy.
-
Gość: Wojtek Krupa, *.static.ip.netia.com.pl
2016/01/07 14:58:36
Ważne na etapie projektowania całej instalacji ciepłowniczej będzie dobór odpowiedniej wielości zbiorników wody. Często podchodzi się do tego tematu pobieżnie a za mały zasobnik sprawia, że odzyskane ciepło do wody użytkowej nie jest efektownie wykorzystane.
-
Gość: Mikołaj Ł., *.static.ip.netia.com.pl
2016/01/07 15:01:06
Osobiście uważam, że odzysk ciepła jest efektywną i ekologiczną metodą nie tylko na oszczędzanie pieniędzy ale również środowiska naturalnego.
-
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2016/06/23 13:46:28
Rozwiązałem problem bezprzewodową czujką PIR, sterowanym radiowo gniazdem ELRO440 i prostą płytką arduino UNO z nadajnikiem/odbiornikiem 433MH
działa znakomicie na pojawienie się osoby w łazience. Bez kucia i kładzenia kabli. Dodatkowo jako gadzet mam podgląd i możliwość załączenia pompy z telefonu - ale system jest całkowicie automatyczny i autonomiczny.
Szczegóły 100-x-arduino.blogspot.com/20...-obiegowa.html
-
Gość: Lena, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/10/04 20:00:58
o takim rozwiązaniu nie pomyślałam, a faktycznie jest zdecydowanie lepsze dla nas jako ludzi i dla środowiska, które nas otacza