Blog > Komentarze do wpisu

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Powodów do oszczędzania wody jest co najmniej kilka. Jeśli sam argument o oszczędzaniu pieniędzy Ci nie wystarczy, czytaj dalej.

Oczywiście niemal w każdym przypadku oszczędzanie wody przynosi wymierne oszczędności pieniędzy. Niemal zawsze za wodę trzeba płacić, bez względu na to, czy jest to woda kupiona z wodociągu, wypompowana z własnej studni głębinowej, czy przyniesiona w wiadrze ze strumienia. W pierwszym przypadku płaci się po prostu rachunek za wodę, w drugim rachunek za prąd, w trzecim przypadku trzeba poświęcić własny czas i energię na wykonanie tej nielekkiej pracy. Jest jedna świetna metoda na pozyskiwanie darmowej wody, a mianowicie zbieranie wody deszczowej. W każdym innym przypadku za wodę jakoś się płaci.

Niewiele się o tym mówi, że w Polsce zasoby słodkiej wody są bardzo małe. Zwłaszcza, jeśli spojrzeć na to, ile z tej wody słodkiej do czegokolwiek się nadaje... Rzek i jezior mamy sporo, ale w większości przypadków to ścieki a nie czysta woda zdatna do wykorzystania. Za wodę płacimy dużo, bo przed wykorzystaniem trzeba ją często najpierw uzdatnić.

Uzdatnienie wody to również koszt energetyczny. A zatem też emisja do atmosfery gazów cieplarnianych. Jeśli ktoś wierzy w efekt cieplarniany, powinien mieć to na uwadze. Oprócz tego ktoś tę stację uzdatniania wody musiał wybudować, a na to zużywa się beton (emisja CO2!) i stal (tu też emisja!).

Raz kupiona woda gdzieś się musi podziać. Najczęściej po użyciu trafia do kanalizacji albo do szamba. I znów okazuje się, że za tę wodę trzeba zapłacić. Po raz drugi, za jej odprowadzenie, i utylizację. I tu znów pojawia się koszt energetyczny i inwestycyjny.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że oprócz zimnej, zużywamy też ciepłą wodę. Marnując ją, marnujemy też energię zużytą do jej podgrzania...

Rozsądne jest przynajmniej oszczędzanie wody poprzez ograniczenie jej strat i marnowania się. Jak ktoś nie lubi tracić komfortu i nie chce zamienić wanny na prysznic, proponuję recykling wody -- czyli używanie jej do spłukiwania toalet. Tak zwane systemy odzyskiwania i wykorzystania szarej wody z czasem będą coraz bardziej popularne.

wtorek, 05 stycznia 2010, ekologik

Polecane wpisy

  • Oszczędzanie na szambie

    Jest kilka metod na obniżenie kosztów wywozu szamba. Jedna zupełnie nielegalna i kompletnie niemoralna, czyli wylewanie nieczystości do rowu albo posiadanie nie

  • Cieknąca spłuczka

    Od kilku tygodni wściekam się strasznie na cieknącą spłuczkę w łazience. Jakaś drobna nieszczelność powoduje, że woda przez cały czas spływa do muszli klozetowe

  • Oszczędzanie wody - krany

    Krany, czyli baterie, są bardzo istotne jeśli chodzi o oszczędzanie wody. To przecież właśnie za ich pośrednictwem wykorzystujemy tę wodę. Jakie warunki powinie

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/09/26 12:06:06
Oczywiście, że warto. Ponadto dobrym sposobem na oszczędzanie są solary dachowe, które stanowią ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie wody, a co za tym idzie niższe rachunki za ogrzewanie.