środa, 16 września 2015

Jestem gorącym zwolennikiem rozsądnego dbania o środowisko. Rozsądnego, czyli w pierwszej kolejności ograniczania naszego wpływu w sposób łatwy do osiągnięcia. I najlepiej, by nie wiązało się to dodatkowo z koniecznością poniesienia jakichś dużych kosztów, np. zakupem nowego samochodu, czy budową nowego domu.

Wynika to nie tylko z tego, że staram się oszczędzać takze pieniądze, ale również jestem świadom, że wytworzenie każdego produktu wymaga zużycia niemałych ilości energii. Dlatego czasem bardziej opłaca się eksploatować produkt do końca jego technicznego życia, niż kupować nowy tylko dlatego, że jest bardziej energooszczędny. Dotyczyć to może tak lodówek, domów, jak i samochodów.

Osobnym tematem, na którym chciałem się dziś skupić, jest stworzenie drugiego życia dla produktu, który normalnie moglibyśmy już tylko wyrzucić do śmieci.

Średnio podobają mi się pomysły w rodzaju przerabiania butelek PET na dekoracje czy zabawki dla dzieci, bo to sztuka dla sztuki. Przerabianie dla samego przerabiania. Chyba tylko po to, by pokazać dzieciakom ideę recyklingu, a nie po to, by stworzyć coś, co rzeczywiście można wykorzystywać później przez dłuższy czas.

abaur_do_lampy_z_butelek_PETPowyższy abażur do lampy (autor nieznany, źródło: czterykaty.pl) wydaje mi się fajnym pomysłem, bo wygląda całkiem nieźle i da się go zrobić w domowym zaciszu. Z drugiej strony, nie znam wielu osób, które byłyby skłonne taki abażur trzymać pod sufitem...

Innym przykładem sensownego wykorzystania śmieci jest wykonanie kolektora słonecznego do podgrzewania powietrza z pustych puszek aluminiowych po napojach. Można użyć albo całe puszki pozbawione denek, albo je porozcinać i wykonać z kawałków blachy absorber. 

Dużo bardziej jednak podoba mi się wykorzystanie np. papieru gazetowego i kartonu do ściółkowania roślin w ogrodzie. To rozwiązanie nie dość, że pozwala na zagospodarowanie biodegradowalnego odpadu, to jednocześnie przyczynia się do ułatwienia uprawy roślin -- zmniejszenia oddziaływania chwastów, przez co można poświęcać mniej pracy na utrzymanie ogródka. Zaściółkowane chwasty nie będą rosnąć, przez co nie będzie też trzeba używać herbicydów.

Z całą pewnością lepiej organizować recykling we własnym zakresie, niż kierować odpady do punktu selektywnej zbiórki, a później do dalszego przerobienia. Bęben starej pralki wykorzystać na obudowę grilla ogrodowego. Ścinki z gazet użyć do zabezpieczenia zawartości paczki wysyłanej kurierem. I tak dalej.

Bo przetworzenie odpadów gdzieś indziej zawsze bardziej obciąża środowisko. 

Ale czy to oznacza, że powinniśmy mieć dom upstrzony dekoracjami wykonywanymi z odpadów? Raczej nie...

Tagi: odpady
14:10, ekologik , pozostałe
Link Komentarze (1) »
wtorek, 28 stycznia 2014
Śmieciowa rewolucja miała polegać na równym obłożeniu wszystkich mieszkańców danej gminy kosztami wywozu i utylizacji śmieci. Te opłaty miały mieć charakter podatku, za który gmina miała zorganizować odbiór odpadów.
wtorek, 28 maja 2013
Ze wszystkich paliw wykorzystywanych w domowych systemach grzewczych najtańsze jest z całą pewnością drewno. Ale czy to oznacza, że zakup i montaż kominka pozwoli poczynić duże oszczędności, jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu?
wtorek, 27 grudnia 2011
Jak można oszczędzać na ściekach? Metod jest co najmniej kilka. Jak zwykle, są metody lepsze i gorsze.
piątek, 02 grudnia 2011

Pisałem tu już kiedyś na blogu o oszczędzaniu na szambie. Ale ponieważ tytuł tego bloga to ekooszczędności (czyli oszczędności, które jednocześnie służą środowisku), chciałbym ten temat nieco rozszerzyć.

Dziś napiszę o ekologicznych szambach. Co to takiego? Z czym to się je? Ile to kosztuje?

Ekologiczne szambo to takie, które jest absolutnie szczelne. Korzystnie, by zmniejszać jak najbardziej ilość wody trafiającą do szamba, np. wykorzystując powtórnie szarą wodę. Konieczne jest też, by szambo było wywożone przez odpowiedzialnego przedsiębiorcę i trafiało do oczyszczalni ścieków, a nie byle gdzie. 

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest oczyszczanie ścieków na miejscu, tj. w przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to wyjście lepsze, bo oprócz kosztu budowy wydaje się pieniądze tylko raz-dwa razy w roku za wywóz osadu z oczyszczalni. 

Tagi: ścieki
21:36, ekologik , pozostałe
Link Komentarze (1) »
niedziela, 07 sierpnia 2011
Jest kilka metod na obniżenie kosztów wywozu szamba. Jedna zupełnie nielegalna i kompletnie niemoralna, czyli wylewanie nieczystości do rowu albo posiadanie nieszczelnego szamba. Ale są też metody legalne i przyjazne środowisku!
niedziela, 03 października 2010
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zapewne koszt wywozu (utylizacji) śmieci jest dla Ciebie pewnym obciążeniem. Czy wiesz, że są w pełni legalne i bezpieczne dla środowiska sposoby na zmniejszenie tego obciążenia?
wtorek, 31 sierpnia 2010
Rolety zewnętrzne, ale także rolety wewnętrzne, całkiem nieźle pomagają w oszczędzaniu ciepła, ale też chłodu. Dlaczego?
wtorek, 05 stycznia 2010
Powodów do oszczędzania wody jest co najmniej kilka. Jeśli sam argument o oszczędzaniu pieniędzy Ci nie wystarczy, czytaj dalej.
wtorek, 22 grudnia 2009
Dziś o jednym z urządzeń, które w najskuteczniejszy sposób pozwalają zmniejszać zużycie energii elektrycznej.
 
1 , 2 , 3